blurred-background-christmas-new-year-ho
zvnj (1).png

SOUCITNÉ VÁNOCE 

Zvolte soucit místo utrpení.

Vánoce jsou svátky lásky, klidu a míru. Navzdory tomu jsou v tomto období ulice měst plné tichého utrpení miliónu kaprů. V České republice se jedná o přibližně 6 milionů zabitých jedinců.

Že nekřičí neznamená, že necítí bolest.

Jsme zvyklí zaznamenat utrpení druhých v momentě, kdy naříkají nebo křičí, u kaprů ho proto často vůbec nevnímáme. Stejně jako ostatní živé bytosti i ryby však cítí bolest a strach. Z anatomického i fyziologického hlediska funguje jejich vnímání bolesti totožně jako u koček, psů, lidí a dalších savců. 

christmas-background-bokeh-lights.jpg

VÝLOV

V podzimních měsících začínají výlovy rybníků, ale vodní nádrže jsou pomalu vypouštěny již několik dní předem.

 

Rybám tak ubývá životní prostor, na němž se mohou pohybovat. Shlukují se v nejhlubších místech, což vede k nepříjemnému pocitu stísněnosti, který bude eskalovat s každou další manipulací.

Zvířata ulovená do velkých sítí jsou nešetrně házena do kádí na březích.
Ryby, jež propadly sítěmi nebo nebyly zachyceny vůbec, umírají
v bahně vypuštěného rybníka.

christmas-background-bokeh-lights.jpg

Cesta "vánočního" kapra

SÁDKY

Do předvánočního času zbývá po výlovu několik měsíců. Ryby je budou
muset trávit ve stísněných prostorách sádek, a to bez jakékoliv potravy. Krmivo je jim odepíráno poslední dva měsíce před přesunem do pouličních kádí, což rybáři zdůvodňují „lepší kvalitou rybí svaloviny“. Kapři sice v tomto období přirozeně přecházejí do zimního spánku, prostředí sádek jim to však neumožňuje.

Několik měsíců tedy tráví hladoví na velmi omezeném prostoru ve společnosti stovek dalších, stejně frustrovaných ryb.

christmas-background-bokeh-lights.jpg

TRHY

Těsně před Štědrým dnem jsou opětovně vyloveny a odvezeny do pouličních kádí tuzemských trhů. Způsoby přechovávání v kádích jsou nemilosrdné. Životní prostor je velmi malý, ryby se mohou stěží hýbat - při tak vysoké koncentraci zvířat se voda navíc stává velice chudou na kyslík. Prodejci se zvířaty zacházejí velmi hrubě.

Kapři jsou vytaháni z kádí, biti palicí do hlavy, podřezávání a vkládání do igelitových tašek zákazníků. K navrácení vědomí dochází u některých jedinců i po podříznutí hrdla, a to ve chvíli, kdy zaměstnanec z těl strhává šupiny.

 
 
blurred-background-christmas-new-year-ho

Veganské recepty

Mír začíná na talíři a když máme ty svátky lásky, klidu a míru, pojďme uvařit či upéct klasické vánoční jídlo, které nejen, že výborně chutná, ale navíc kvůli němu nikdo netrpěl.

Bramborový salát s řízkem

IMG_4431.JPG

14 druhů cukroví

Autorkou receptu je Maruška Veg.com

vanocka_vegan.jpg

 Vánočka 

Autorkou receptu je veganotic.cz

houbovy_kuba1.jpg

Houbový kuba

Autorkou receptu je veganotic.cz