VAJEČNÝ PRŮMYSL

Aktualizace: 28. zář 2019

Ročně se na území České republiky zabijí miliony kohoutků plynem nebo vhozením do zařízení s rychle rotujícími břity. Dalších několik milionů nosnic zemře na jatkách.


Vaječný průmysl zabije každý týden miliony kohoutků plynem. Nebo vhozením do zařízení s rychle rotujícími břity. Proč? Protože jsou pro vaječný business bezcenní – nesnáší vajíčka. Zatímco jsou kohoutci zabiti den po narození, slepičky jsou zavřeny do hal, kde intenzivně snášejí vajíčka po dobu jednoho roku, poté jsou odeslány na jatka.


Vše začíná v líhních, kde se mezi betonovými zdmi rodí osamocená kuřátka. Ihned po narození jsou roztříděna podle pohlaví. Kohoutci jsou okamžitě posláni na smrt za plného vědomí. Slepičky jsou převezeny do chovů, kde budou po dobu 4–6 měsíců. V tomto období jsou jim bez jakéhokoliv znecitlivění upalovány zobáky, které jsou plné nervových zakončení, tudíž jde o velice bolestivý zákrok.


Po dosažení snáškového věku jsou nosnice rozvezeny do snáškových hal. 85 % slepic z velkochovů žije v klecích. Zde má každá z nich k dispozici prostor o velikosti papíru formátu A 4. Stojí na drátěné podlaze v halách bez oken a čerstvého vzduchu. Slepice jsou frustrované, zničené a často zešílí a uklovají se vzájemně k smrti.

Zhruba po roce života klesá fyzicky i psychicky vyčerpaným slepicím produkce vajec a začínají být pro chovatele ekonomicky nevýhodné. Je tedy potřeba se jich zbavit a nahradit je novými.

Slepice jsou během tzv. vyskladňování vytahovány za nohy z klecí a namačkány hrubě do beden. Haly jsou obrovské, a tak není čas na ohleduplnost. Když se slepice zmítá nebo se stěží vejde do přepravní bedny, zaměstnanci jí zlámou nohy nebo křídla. Takto nacpané přepravky s živými, vyděšenými zvířaty se naloží do čekajícího transportu a vyrazí na cestu za smrtí. V tento moment slepice poprvé vidí denní světlo a cítí čerstvý vzduch. Poprvé a naposledy.


Ať jsou slepice z klecí, podestýlek nebo bio chovů, všechny končí na stejných jatkách.


Po příjezdu na jatka jsou zavěšeny hlavou dolů na háky. Zmítají se a panikaří tak, že si snadno polámou své křehké kosti. Jejich hlavy následně projedou elektrizovanou vodou, která je má omráčit. Vzhledem k rychlosti a počtu zabíjených nosnic, dochází k tomu, že slepice zvedne hlavu a krk je jí podříznut za plného vědomí. Evropská komise přiznává, že k tomu dochází ve

30 % případů.

Délka života slepice mimo průmyslové chovy je až 10 let. Jsou to inteligentní bytosti, které cítí bolest stejně jako savci. Stejně jako my lidé. Myslete na to prosím při svých nákupech. Máme na výběr, máme možnost postavit se krutému zacházení se zvířaty, které je schováváno za zdmi jatek a velkochovů.

http://chciznatpravdu.cz


0 zobrazení

CHCI ODEBÍRAT NOVINKY

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ INFORMACE TAKÉ NAJDETE NA NAŠICH SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

PODPORA

POKUD SE VÁM LÍBÍ CO DĚLÁME A CHCETE NÁS PODPOŘIT, MŮŽETE TAK UČINIT NA: 

TRANSPARENTNÍM ÚČTU:

děkujeme 🖤