Vyhledat

Přejmenování veganských produktů

Z doporučení zemědělské komise EU na změnu názvosloví veganských produktů, kdy její poslanci navrhovali veganský burger přejmenovat na veganský kotouč nebo seitanový steak na seitanové desky jsme si před nedávnem dělali srandu. V současné chvíli však některým veganským firmám už do smíchu není.


Inspektoři ze státní zemědělské a potravinářské inspekce rozjeli tažení proti veganským firmám a i když je zcela nemožné si jejich rostlinné produkty zaměnit s těmi odebranými od zvířat, donutili je ke změně. Rozhodnutí, že při koupi produktů od značky Nemléko, můžeme mít někdo pocit, že si kupuje mateřské kravské mléko, i když záporná předpona hovoří zcela jasně, je absurdní. To stejné platí i u firmy Soyka, která své produkty pojmenovala neexistujícími slovy viz. Ml*ko nebo sm*tana. Tyto názvy navíc konzultovali s právníky a pro všechny případy dodali na etikety vysvětlení "nesmím se jmenovat mléko, ale vy mi tak říkat můžete" ale ani to nestačilo. Přejmenovat se musí i oni.


Europoslanec Éric Andrieuc dohlížející na novou legislativu tvrdí, že "lidé musí vědět, co jedí". Ptám se tedy, zda by se pod tímto heslem neměl dostat jiný název například med? Vědí lidé, že za za tímto slůvkem se skrývá ve skutečnosti několikrát vyzvrácený obsah žaludku včel? A neměli by se například i párky přejmenovat na "strojově separované zbytky svaloviny ze zvířecích těl"? Nebo tzv. jelito na směs krve a krup vtěsnaný do vylučovacích orgánů prasat, kudy ještě nedávno putovaly ven z těla výkaly? Jak bych uvítala ve svém dětství plošnou aplikaci hesla francouzského europoslance a zřekla se konzumace něčí krve ve střevech.


SZPI společně s Potravinářskou komorou hodnotí názvy veganských produktů jako zavádějící a klamavé, zároveň však ignorují v ČR existenci podniků zneužívajících zvířata s názvem "podnik pro výrobu vajec" (http://vejcekosicky.cz/) nebo jiné firmy prezentující svou činnost jako "výrobu brojlerů" (http://www.agpi.cz/…eru ). Tvrzení, že lze "vyrobit" vejce či živou bytost není matoucí a klamavé?


Celé to tak trochu působí jako lobby živočišného průmyslu, na což poukazují i někteří evropští poslanci. Že by se podniky zneužívající a zabíjející zvířata začaly cítit vedle rozmachu veganství nervózně?308 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše