Vyhledat

Chystáme knihu NESVOBODA

Možná to mnozí z vás již zaregistrovali. Naše zoufalé příspěvky o touze knihu Nesvoboda konečně dokončit. Mysleli jsme si, že to bude o dost snazší a rychlejší proces, ale nakonec se z toho vyklubala pěkná fuška. Od počátečních pár kapitol jsme se totiž v průběhu psaní dostaly na celých 23 kapitol. Dlouho se nám také nedařilo vymyslet název, který by zahrnoval všechno, co se uvnitř knihy ukrývá. A ani s obálkou to nebylo o nic jednodušší. Naše skvělá grafička Adél zažívala muka s předěláváním několika návrhů. Nakonec ale všechno dopadlo skvěle a věříme, že díky vážnosti a zodpovědnosti, se kterou jsme k názvu a obálce přistupovali, si jí lidé v regálech obchodů všimnou.


Na obsahu knihy pracuje nebo již dopracovalo 14 lidí, našich skvělých parťáků, a my jsme všem moc vděční, že si na to našli čas. Máme totiž tak trochu pocit, že by to mohla být velmi významná kniha. Když se nad tím zamyslím, tak nevím o žádné knize, kde by bylo popsáno tolik druhů využívání zvířat a člověk tak mohl z jedné publikace načerpat mnoho různých informací z této oblasti. Na internetu toho sice najdete docela dost, ale většinou velmi roztříštěně. Nesvoboda je navíc zaměřena na praktiky a situaci v České republice a snažíme se mapovat i co nejsoučasnější situaci.


Naším společným cílem je dosáhnout informovanosti lidí o tom, co všechno zvířata musí kvůli lidem zažívat a podstupovat. Kniha je určena jednak veganům či jednotlivcům, kteří se o téma zneužívání zvířat zajímají. Jelikož je chceme vybavit informacemi, díky kterým budou vědět více o průmyslu, ze kterého vystoupili. Když se totiž chceme postavit zlu, musíme ho nejprve dobře poznat. Je ale i pro lidi, kteří mají pocit, že je v pořádku zotročovat si zvířata a myslí si, že se v České republice mají zvířata dobře, protože jsou chráněna zákonem.


Kapitoly, které v knize Nesvoboda najdete jsou následující: historie využívání zvířat, duše zvířat, srovnání velkochovů/malochovů/ekochovů, struktura chovů, co během života jednotlivá zvířata zažívají (slepice, kuřata, prasata, skot, králíci, ryby, kachny, krůty, husy, ovce, kozy, křepelky, pštrosi), kožešinové farmy, přeprava zvířat, jatka, klamavá reklama, bizarnost zákona na ochranu zvířat pro týrání, činnost veterinární správy, podávání antibiotik, pokusy na zvířatech, zoologické zahrady, cirkusy, aquaparky, jezdění na koních, myslivost, domácí mazlíčci, med, ekologie ve vztahu k živočišné a rostlinné stravě, veganská strava a její vliv na zdraví, rostlinné varianty konvenčních produktů, nejčastější argumenty karnistů a odpovědi na ně.


Veškeré informace, které v knize najdete jsou ozdrojované, tudíž si je můžete sami ověřit. Zásadní část tvoří i výpovědi samotných zemědělců, kteří vědí to, co se například v příručkách o chovu zvířat nepíše. Část informačních zdrojů tvoří i údaje získané prostřednictvím ministerstva zemědělství, veterinární správy, ústavu pro kontrolu léčiv, českého statistického úřadu, zemědělských společností či informace vytažené z ústřední evidence drůbeže.


A v jaké fázi to celé je? V současné chvíli ještě opravujeme a předěláváme některé z kapitol a pomalu je posíláme druhé Adél na korekturu. Ta má na sobě taky velkou zodpovědnost. Prohrabat se 300 stránkovým textem a dát ho do podoby gramaticky správné a obsahově příjemné je taky pěkná dřina. No a až budeme mít tahle Adél hotovo, první Adél se vrhne na sázení a vizuální úpravy, ať je všechno přehledné a lákavé na pohled. Obě jsou naše velké záchrany a díky tomu, jak skvěle všechno zvládají, víme, že to bude pecka! A my snad v květnu budeme moci prohlásit "Kniha je dostupná".


476 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše