Králík v kleci


Až 99% králíků v České republice stráví svůj život v klecích uvnitř hal velkochovů. Bez oken, čerstvého vzduchu a denního světla. Králík v intenzivním chovu žije 70 dní, i když by se přirozeně mohl dožít až 8 let.


Klece, ve kterých králíci žijí mají drátěnou podlahou a jsou zcela holé. Pro králíky je pobyt v klecích nejen nepříjemný, ale i bolestivý, jelikož nemají na tlapkách polštářky, které by zabránily otlačeninám. Oky v podlaze mohou propadávat a tak dochází i k dalším zraněním.

Prostor, na kterém zvíře žije je menší než papír formátu A4. V jedné kleci je namačkáno sedm a více králíků. Přirozeným chováním králíka je běhat, hrabat, skákat a stavět se na zadní nohy, což jim klec neumožňuje ani v nejmenším, jelikož bývají tak nízké, že se v ní králík nenapřímí.


Králičí matky jsou nuceny mít velké množství mláďat. Ročně porodí více jak 65 králíčat a týden po porodu už jsou opět oplodněny. Mláďata jsou oddělena po měsíci a hned další týden matka porodí novou várku. Tak to jede pořád dokola, dokud nepadne vyčerpáním a nebo se nedožije jednoho roku, kdy je poslána na jatka. Pokud se stane, že má králice v jednom vrhu více než je požadované množství mláďat, jsou ti přebyteční zabiti. Z nejmenovaných zdrojů víme, že zaměstnanci chovů s nepotřebnými mláďaty hodí o zem. Tyto praktiky nejsou legální, ale přesto se dějí.


Podmínky chovu jsou nesnesitelné a 20% králíků život v nich nepřežije. I navzdory tomu, že jsou jim podávána antibiotika v největším množství ze všech zvířat chovaných v rámci živočišného průmyslu.


Pouhých devět týdnů staré králíky čeká vyskladňování a přesun na jatka. Při transportu jsou králíci nacpáni do plastových přepravek po 9 kusech. Přepravky jsou naskládány jedna na druhou do transportního vozu a odjíždějí na jatka, často během noci.

Po příjezdu jsou králíci naskládáni do budovy k porážecí lince. Zaměstnanci je vytahují z beden a do hlavy jim pouští elektrický proud, který je má omráčit. Následně je zavěsí za nohy na jedoucí dráhu s oky, kterými se dostanou do části, kde do nich zaměstnanec vpíchne nůž a podřízne krk. Zmítající se tělo, ze kterého teče krev jede dál linkou nad vykrvovacím žlabem. Následuje úsek odřezávání nohou, stahování z kůže, vyvrhování vnitřností, vydloubání očí, očištění a zabalení do plastových obalů.


Podle statistiky organizace pro výživu a zemědělství se ročně na území Evropské unie zabije 120 milionu králíků. V České republice jsou jen jedny jatka, která se specializují na porážku výhradně králíků a na nich se za poslední rok zabilo 700.000 králíků.

0 zobrazení

CHCI ODEBÍRAT NOVINKY

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ INFORMACE TAKÉ NAJDETE NA NAŠICH SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

PODPORA

POKUD SE VÁM LÍBÍ CO DĚLÁME A CHCETE NÁS PODPOŘIT, MŮŽETE TAK UČINIT NA: 

TRANSPARENTNÍM ÚČTU:

děkujeme 🖤