EXAŘI (bývalí vegani)

Aktualizace: 28. zář 2019

Člověk se neustále vyvíjí, a tak je přirozené, že v průběhu svého života několikrát změní svůj názor na svět. Většina lidí má jiný pohled na život, když jsou malí, když jdou do školy, v pubertě jsou všichni nejchytřejší, pak nastává dospělost, a to už bývají lidé ve svých názorech ustálenější. I tak, ale může dojít k obratu o 180 stupňů. A občas se tak děje a je to asi normální.

Mě osobně ale člověk, který mění často své názory, za kterými si původně skálopevně stojí často zklame. Protože když máte postoj, který si hájíte, bojujete za něj, prezentujete ho a šíříte jako nejsvatější pravdu na světě a pak mluvíte naprosto jinak, může to působit přinejmenším zvláštně a nevěrohodně. Pořád je to ale za každých okolností život toho konkrétního člověka, který si za své činy zodpovídá sám. Za svůj život jsem poznal spousty lidí, kteří se dokázali extrémně proměnit. Většinou to byli ti, kteří byli nejvíc slyšet. U některých mě to nemile překvapilo a vlastně dost trápilo. A tohle je jedním z případů, kdy to bolí.

Pokud se jedná o veganství, tam mě to mrzí dvakrát tolik. Protože v tomhle případě nejde pouze o ně samotné, ale také o zvířata, které zbytečně umírají jen kvůli lidem, kteří je konzumují. Znám spousty lidí, kteří byli vegani a už jimi nejsou. Občas si myslí, že kvůli svému zdravotnímu stavu by se měli vrátit ke konvenční stravě, některým se vrátí dávná závislost na živočišných produktech anebo je ten důvod úplně jinde. Většinou na to ale nejsou nijak pyšní a často je to mrzí. Já, když si představím, že bych měl kousnout do nějakého produktu ze zvířete, rázem se mi před očima zobrazí všechno to utrpení, kterým si prošlo. Pořád si nad takovým rozhodnutím konkrétního člověka mohu pouze zazoufat, a nic mi nedává právo ho soudit.

Představte si ale situaci, že máte kolem sebe lidi, které považujete za dobré přátelé, a seznámili jste se s nimi hlavně z důvodu zájmu o společnou věc – práva zvířat. Tito lidé jsou často citliví, někteří jsou podráždění tím, co člověk páchá na jejich kámoších, na zvířatech a není se čemu divit. S těmito lidmi absolvujete ty nejradikálnější akce za práva zvířat v ČR, zúčastníte se s nimi demonstrací a pochodů, jsou v tom zainteresovaní daleko víc než vy. Vyslechnete si tolik nenávistných poznámek na to, jak jsou masožrouti zlí lidé, kteří týrají a podporují zabíjení zvířat, až je vám z toho samotným těžko, i když je to vaše společné téma. Ti lidé jsou ve svém přesvědčení tak daleko, že dokáží odsuzovat i vaši vlastní rodinu, která v jejich přítomnosti konzumuje mrtvá zvířata. Pokud vidíte to peklo, které je na zvířatech pácháno z první ruky, vůbec se nedivíte, že někteří to neunesou a svůj vztek už prostě neudrží na uzdě. Tyto aktivisty, bojovníky za svobodu, spravedlnost, za práva těch, kteří si sami pomoct nemohou (zvířata) z celého srdce respektujete a vlastně k nim vzhlížíte.

Uběhne nějaká doba, kdy s těmito lidmi nejste tolik v kontaktu. Ale pořád jste věděli, že jsou s vámi a můžete se na ně kdykoliv v tomhle krutém světě (pokud ho tak chcete vidět) obrátit.

Oni se ale změnili. Na svých sociálních sítích najednou sdílí zvířecí produkty, dělají reklamu tomu nejkrutějšímu byznysu a slintají nad mrtvými kusy zvířat. Zprvu jsem si myslel, že je to snad nějaká provokace či blbá sranda. Anebo, že se mi to zdá? Ale ne, opravdu se rozplývají nad nejrůznějšími produkty živočišné produkce. Hrozně mě to zklamalo, bolí to a tohle zjištění pro mě bylo jako zlý sen. A bohužel se nejedná o jednotlivce.

Jak se tohle stane, že během chvíle dokáže někdo tak radikálně změnit tak radikální názor až na nejradikálnější úroveň, aby podporoval něco, proti čemu velkou část svého života bojoval? Zahodit veškeré své přesvědčení a ztratit veškerou úctu ke tvorům, které poměrně dlouho dobu obhajoval je pro mě těžké pochopit.

Vůbec ale nejde o mě a mé zklamání. Tam v těch všech halách jsou oběti, kterým svým jednáním ukázali prostředníček a posílají je na jatka.

"Svobodná volba jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého."


0 zobrazení

CHCI ODEBÍRAT NOVINKY

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ INFORMACE TAKÉ NAJDETE NA NAŠICH SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

PODPORA

POKUD SE VÁM LÍBÍ CO DĚLÁME A CHCETE NÁS PODPOŘIT, MŮŽETE TAK UČINIT NA: 

TRANSPARENTNÍM ÚČTU:

děkujeme 🖤